Zespół wokalny „Słońce w kapeluszu”

         Powstał na bazie aktywnej grupy seniorów działających przy Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Łambinowicach. Za inauguracyjny koncert zespołu uznaje się datę 6 czerwca 2000 roku. Wówczas podczas kolejnej edycji Dni Łambinowic przed publicznością po raz pierwszy zaśpiewali; Elżbieta Chrząszcz, Maria Buczyńska, Hanna Żukowska, Krystyna Kucharska- Marcinkowska, Czesława Mierzwa, Krystyna Hubiak, Jadwiga Opoczyńska, Genowefa Agrest, Bronisława Matura, Danuta Suchan, Wiesława Żmudczyńska, Krystyna Herman, Maria Markowska, Helena i Kazimierz  Bryczkowie i Jan Hubiak. 

Entuzjastycznie zaakceptowany i oklaskiwany zespół postanowił kontynuować swoją działalność artystyczną. Wiele osób z pierwotnego składu odeszło, a dołączyli  Danuta Lisowska, Brygida Banera,  Kazimierz Jagiellicz, Mieczysław Zalewski, Ludwik Uryga oraz  Zofia Holeniewska. Opiekę artystyczną i muzyczną przejął nad grupą Instruktor Zbigniew Marcinkiewicz. I tak oto wykrystalizowała się formacja „Słońce w kapeluszu”. Pomysłodawcą nazwy zespołu  był Andrzej Kucharski, syn śpiewającej w zespole Pani Krystyny Kucharskiej.

Po opracowaniu repertuaru piosenek estradowych, ludowych, rodzimego folkloru, a także kresowego czy szlagierów z okresu międzywojennego oraz pieśni kościelnych i patriotycznych, zespół zaczął aktywnie koncertować na terenie początkowo gminy, Opolszczyzny, a w dalszej perspektywie całego kraju oraz zagranicy.

Już w pierwszym roku działalności „Słoneczko” (tak potocznie nazywają grupę widzowie) otrzymuje wyróżnienie na festiwalu pieśni patriotycznej w Olszance, którego  w kolejnych latach wielokrotnie jest laureatem. Natomiast specjalizując się w repertuarze piosenki kresowej trzykrotnie wygrywa festiwal w Łosiowie.

Otrzymując propozycje koncertów na terenie całej Polski śpiewa m.in. na Kaszubach, w Poznaniu, Krakowie , Jeleniej Górze , Wrocławiu i na Podhalu. W miarę zdobywania popularności wyjeżdża za granicę koncertując  trzykrotnie w Czechach( Brno), Niemczech, na Ukrainie(dwukrotnie), Białorusi oraz na Łotwie, trzykrotnie na Litwie i we Francji (w Paryżu).  

W szczytowych latach popularności zespół daje ok. 50 koncertów rocznie na wszelkiego rodzaju uroczystościach i imprezach.  „Słoneczka”  często można usłyszeć w Radiu Opole, wystąpili kilkakrotnie w TV Regionalnej Opole, a także w programach dla seniorów TV Wrocław.

Aktualnie łambinowiccy seniorzy występują w składzie: Zofia Holeniewska, Maria Młotkowska, Brygida Banera, Hanna Żukowska, Jadwiga Karpiec, Halina Siwicka, Stanisława Strombek, Jadwiga Kubów, Ludwik Uryga i Andrzej Wajs. Opiekę artystyczną sprawuje akompaniujący na akordeonie i gitarze Zbigniew Marcinkiewicz.

Za zasługi w promowaniu kultury muzycznej „Słońce w kapeluszu” otrzymało tytuł „Zasłużonego dla Gminy Łambinowice”.

Op. Zbigniew Marcinkiewicz