„Centrum Aktywności Seniora” pod taką nazwą od  października 2013 roku ruszyły warsztaty organizowane dla mieszkańców 50+ z Łambinowic. Warsztaty prowadzone są w kazdą sobotę w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Łambinowicach, który w swoim środowisku lokalnym wprowadził działania na rzecz aktywizacji społeczno-kulturalnej osób starszych. Organizacją zajęć zajmują się Instruktorzy GOKSiR w Łambinowicach. W ramach spotkań organizowane są zajęcia z różnych dziedzin życia – plastyka, gimnastyka, śpiew, wizaż, rękodzieło, wieczorki literackie, filmowe, a także plener fotograficzny. Wszystkie zajęcia odpowiadają na specyficzne potrzeby i oczekiwania ludzi starszych.

Wystarczy kierować się swoimi zainteresowaniami i pasjami. Do wyboru między innymi:

Studium urody i wizażu

Zajęcia te pozwalają rozwinąć poczucie estetyki i umiejętności dbania o swój wygląd, Seniorzy poznają sposoby pielęgnowania urody. (Spotkania z kosmetyczką, dermatologiem, konsultantką np. AVON)

Gimnastyka rekreacyjna

Gimnastyka rekreacyjna korzystnie wpływa na ocenę odbierania obrazu własnego ciała. Uprawianie gimnastyki rekreacyjnej korzystnie wpływa na zdrowie, umięśnienie, głos i poziomu energii.

Warsztaty filmowe, muzyczne i literackie

Ukierunkowana dyskusja na temat filmów i literatury polskiej i światowej, które są godne zainteresowania. Słuchanie muzyki (koncerty?)

Malarstwo i rysunek

Zajęcia pomagają w odkrywaniu talentów oraz kształtowaniu umiejętności malowania i rysowania.

Papieroplastyka i origami

Na zajęciach Seniorzy wykonują przedmioty dekoracyjne i użytkowe z papieru lub masy papierowej oraz uczą się sztuki składania papieru i tworzenia przestrzennych figur.

Warsztaty decoupage

Decoupage to technika zdobnicza polegająca na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej, do decoupage stosuje się materiały, które zazwyczaj są dostępne w każdym gospodarstwie domowym. Przedmioty do ozdabiania: pudełka, skrzynki, świeczniki, doniczki, ramki do zdjęć, albumy, ceramika.

Biżuteria artystyczna

Wykonanie prostej biżuterii sznurkowej, modeli nowej, guzikowej itp.

Rękodzieło

Seniorki wykonują własnoręcznie prace na drutach i szydełku, co daje możliwości nauczenia młodszego pokolenia zapomnianych technik rękodzielniczych.